بازار،بورس،اوراق بهادار،سودآوری،عرضه،حسابداری،ناشر،اعلامیه،سهام

اسلاید شو

بازار اولیه چیست ؟

فصل سوم: بازار اولیه
ماده 20 : عرضه عمومی اوراق بهادار در بازار اولیه منوط به ثبت آن نزد سازمان با رعایت مقررات این قانون می باشد ،و عرضه عمومی اوراق بهادار به هر طریق بدون رعایت مفاد این قانون ممنوع است .

ماده 21 : ثبت اوراق بهادار نزد  به منظور حصول اطمینان از رعایت مقررات قانونی و مصوبات سازمان و شفافیت اطلاعاتی بوده و به منزله تأیید مزایا، تضمین سودآوری و یا توصیه و سفارشی در مورد شركت ها یا طرح های مرتبط با اوراق بهادار توسط سازمان نمی باشد. این موضوع باید در اعلامیه پذیره نویسی قید گردد.

ماده 22 : ناشر موظف است تقاضای ثبت اوراق بهادار را همراه با بیانیه ثبت و اعلامیه پذیره نویسی جهت اخذ مجوز عرضه عمومی به سازمان تسلیم نماید.تبصره: فرم تقاضای ثبت اوراق بهادار، محتویات بیانیه ثبت و اعلامیه پذیره نویسی كه باید به سازمان تسلیم شود و نیز چگونگی انتشار اعلامیه پذیره نویسی و نحوه هماهنگی بین مرجع ثبت شركت ها و سازمان به موجب دستورالعملی است كه توسط "سازمان" تنظیم و به تأیید شورا می رسد.

ماده 23 : سازمان پس از بررسی تقاضای ثبت اوراق بهادار و ضمایم آن و اطمینان از انطباق آن ها با مقررات، نسبت به تأیید اعلامیه پذیره نویسی اقدام می كند.

تبصره 1: "عرضه عمومی" اوراق بهادار باید ظرف مدتی انجام پذیرد كه سازمان تعیین می كند.
 
مدت مذكور از سی روز تجاوز نخواهد كرد. سازمان می تواند مدت پذیره نویسی را با تقاضای ناشر و احراز ادله موجه حداكثر به مدت سی روز دیگر تمدید كند.

تبصره 2 : ناشرموظف است حداكثر ظرف پانزده روز پس از اتمام مهلت "عرضه عمومی" سازمان را از نتایج توزیع و فروش اوراق بهادار از طریقی كه سازمان معین خواهد نمود، مطلع نماید.

نحوه برخورد ناشر درخصوص عدم فروش كامل، در اعلامیه پذیره نویسی مشخص می شود.

تبصره 3: استفاده از وجوه تأدیه شده، پس از تأیید تكمیل فرآیند "عرضه عمومی" توسط "سازمان،"مجاز است.

تبصره 4: در صورت عدم تكمیل فرآیند "عرضه عمومی،" وجوه گردآوری شده باید حداكثر ظرف مدت پانزده روز به سرمایه گذاران عودت داده شود.

ماده 24 : اگر سازمان فرم تقاضای تكمیل شده و ضمائم ارسالی را برای ثبت و اخذ مجوز انتشار اوراق بهادار ناقص تشخیص دهد، طی مدت سی روز مراتب را به اطلاع ناشر رسانده و درخواست اصلاحیه می نماید. سازمان در صورت كامل بودن مدارک، موظف است حداكثر ظرف سی روز از تاریخ ثبت درخواست در سازمان، مراتب موافقت یا عدم موافقت خود را با ثبت اوراق بهادار به ناشر اعلام كند.

ماده 25 : از تاریخ لازم الاجراشدن این قانون، برای ثبت شركت های سهامی عام یا افزایش سرمایه آن ها، اجازه انتشار اعلامیه پذیره نویسی توسط مرجع ثبت شركت ها، پس از موافقت سازمان صادر می شود.

ماده 26 : از تاریخ لازم الاجراشدن این قانون، وظایف و اختیارات بانک مركزی جمهوری اسلامی ایران موضوع ماده (4) قانون نحوه انتشار اوراق مشاركت، مصوب 30/06/1376 به سازمان واگذار می شود.

تبصره: اوراق مشاركتی كه به موجب این قانون معاف از ثبت نزد سازمان باشد، از شمول این ماده مستثنی است.

ماده 27 : اوراق بهادار زیر از ثبت نزد سازمان معاف است:
1. اوراق مشاركت دولت، بانک مركزی و شهرداری ها
2. اوراق مشاركت منتشره توسط بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری تحت نظارت بانک مركزی
3. اوراق بهادار عرضه شده در عرضه های خصوصی
4. سهام هر شركت سهامی عامی كه كل حقوق صاحبان سهام آن كمتر از رقم تعیین شده توسط سازمان باشد.
5. سایر اوراق بهاداری كه به تشخیص شورا نیاز به ثبت نداشته باشند، از قبیل اوراق منتشره توسط سازمان ها و مراجع قانونی دیگر.

تبصره : ناشر اوراق بهاداری كه از ثبت معاف است، موظف است مشخصات و خصوصیات اوراق و نحوه و شرایط توزیع و فروش آن را طبق شرایطی كه سازمان تعیین می كند، به سازمان گزارش كند.

ماده 28 :تأسیس بورس ها، بازارهای خارج از بورس و نهادهای مالی موضوع این قانون منوط به ثبت نزد سازمان است و فعالیت آن ها تحت نظارت سازمان انجام می شود.

ماده 29 :صلاحیت حرفه ای اعضای هیئت مدیره و مدیران، حداقل سرمایه، موضوع فعالیت در اساسنامه، نحوه گزارش دهی و نوع گزارش های ویژه حسابرسی نهادهای مالی موضوع این قانون، باید به تأیید سازمان برسد.
برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , ,ديدگاه ها براي اين مطلب :


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی