بازار،بورس،اوراق بهادار،كارگزار،سرمایه گذاری،آموزش بورس،

اسلاید شو

بازار ثانویه چیست ؟

فصل چهارم-بازار ثانویه
ماده 31 : پذیرش اوراق بهادار در"بورس" طبق دستورالعملی است كه به پیشنهاد هر "بورس" و به تصویب "سازمان"می رسد. "بورس" مجاز به پذیرش اوراق بهاداری نیست كه نزد "سازمان" ثبت نشده است.

تبصره: اوراق بهادار معاف از ثبت از شمول این ماده مستثنی است.

ماده 31 : بورس مكلف است فهرست، تعداد و قیمت اوراق بهادار معامله شده در روزهای معامله را طبق ضوابط مصوب سازمان تهیه و به اطلاع عموم برساند. این فهرست در حكم سند رسمی است، و در سوابق بورس نگاه داری خواهد شد.

ماده 32 : سازمان مجاز است با تشخیص شرایط اضطراری، دستور تعطیل و یا توقف انجام معاملات هر یک از بورس ها را، حداكثر به مدت سه روز كاری صادر نماید. در صورت تداوم شرایط اضطراری ، مدت مزبور با تصویب شورا قابل تمدید خواهد بود.

تبصره: شرایط اضطرار براساس آن دستورالعمل اجرایی خواهد بود كه به پیشنهاد "سازمان" به تأیید"شورا" می رسد.ماده 33 : شروع به فعالیت كارگزاری ،كارگزاری/معامله گری و بازارگردانی به هر شكل و تحت هر عنوان، منوط به عضویت در كانون مربوط و رعایت مقررات این قانون و آیین نامه ها و دستورالعمل های اجرایی آن است.

تبصره: تا زمانی كه " كانونِ" كارگزاران/معامله گران و بازارگردانان تشكیل نشده است، وظایف مربوط به آن كانون را سازمان انجام می دهد. هنگامی كه تعداد اعضای كانون در سطح كشور به یازده نفر رسید، تشكیل" كانونِ" كارگزاران/معامله گران و بازارگردانان الزامی است.

ماده 34 : فعالیت كارگزاری ،كارگزاری/معامله گری و بازارگردانی در هر بورس موكول به پذیرش در آن بورس طبق دستورالعملی است كه به پیشنهاد بورس به تأیید سازمان می رسد.

ماده 35 : هیئت مدیره "بورس" به تخلفات انضباطی "كارگزاران،" "كارگزار/معامله گران،" "بازارگردانان،" "ناشران" وسایر اعضای خود از هریک از مقررات این قانون یا آیین نامه های ذی ربط طبق آیین نامه انضباطی خود رسیدگی می نماید.

رأی "بورس" به مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظر در "سازمان" می باشد. رأی "سازمان" قطعی و لازم الاجرامی باشد.

ماده 36 : اختلافات بین كارگزاران، بازارگردانان، كارگزار/معامله گران، مشاوران سرمایه گذاری، ناشران، سرمایه گذاران، و سایر اشخاص ذی ربط ناشی از فعالیت حرفه ای آن ها، در صورت عدم سازش در كانون ها توسط هیئت داوری رسیدگی می شود.

ماده 37 : "هیئت داوری" متشكل از سه عضو می باشد كه یک عضو توسط رییس قوه قضاییه از بین قضات باتجربه ودو عضو از بین صاحب نظران در زمینه های اقتصادی و مالی به پیشنهاد "سازمان" و تأیید "شورا" به اختلافات رسیدگی می نمایند. رییس قوه قضاییه و "سازمان" با تأیید "شورا" علاوه بر نماینده اصلی خود، هریک عضو علی البدلی تعیین و معرفی می نمایند تا در صورت غیبت عضو اصلی مربوط در "هیئت داوری" شركت نمایند. شرایط عضو علی البدل همانند عضو اصلی می باشد.

تبصره 1: ریاست هیئت داوری با نماینده قوه قضائیه خواهد بود.

تبصره 2: مدت مأموریت اعضای اصلی و علی البدل دوسال می باشد و انتخاب مجدد آنان حداكثر برای دو دوره دیگر بلامانع است.

تبصره 3: هیئت داوری دارای دبیرخانه ای است كه در محل سازمان تشكیل می گردد.

تبصره 4: بودجه هیئت داوری در قالب بودجه سازمان منظور و پرداخت می شود.

تبصره 5: آرای صادر شده از سوی "هیئت داوری" قطعی و لازم الاجراست و اجرای آن به عهده اداره ها و دوایر اجرای ثبت اسناد و املاک می باشد.

ماده 38 : در صورتی كه كارگزار ، كارگزار/معامله گر ، بازارگردان، مشاور سرمایه گذاری و سایر تشكل های مشابه درخواست كناره گیری موقت یا دائم از فعالیت خود را داشته باشند، مراتب را به سازمان، كانون و نیز به بورس مربوطه اعلام نموده و مجوز فعالیت خود را نزد كانون تودیع می نمایند. تضمین ها و وثایق مربوط تا تعیین تكلیف معاملات انجام شده و سایر تعهدات آن ها به قوت خود باقی خواهد ماند.

قسمت اخیر این ماده نسبت به كارگزاران، كارگزار/معامله گران، بازارگردانان، مشاوران سرمایه گذاری، و سایر تشكل های مشابه كه عضویت آن ها براساس ماده  85  این قانون تعلیق یا لغو می شود، نیز مجری است.

ماده 39: كارگزاران ،كارگزار/معامله گران، بازارگردانان، مشاوران سرمایه گذاری و سایر تشكل های مشابه ملزم اند طبق دستورالعملی كه توسط سازمان تنظیم و ابلاغ می شود، گزارش های لازم را تهیه و به مراجع ذی ربط تسلیم نمایند.


برچسب ها : , , , , , , , , , ,ديدگاه ها براي اين مطلب :


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی