وظایف بانک مرکزی،تاریخچه بانک مرکزی،دولت،سیاست پولی ،نرخ رشد اقتصادی

تبليغات در وب سايت ايران حسابدار

تعريف حسابداري
حسابداري علم ثبت و تفسير معاملات، صورتهاي مالي، دفاتر و اسناد و مدارك مثبته است به طوري كه افراد غيرمتخصص نيز بتوانند درك صحيح و واضحي از وضعيت مالي و مديريتي شركت، به دست آورند.

اسلايد شو


شرکت کاوش فردا
  تبليغات در وب سايت ايران حسابدار

مجموعه سوالاتی که باید در هنگام خرید نرم افزار حسابداری پرسید

نرم افزار حسابداری ابزاری است که با آن می توان فرایند های مالی را انجام داده و مدیریت نمود، گاهی شرکت های تولید کننده نرم افزارهای حسابداری گام را فراتر نهاده و با قرار دادن ابزارهایی، نرم افزار حسابداری خود را تبدیل به یک ابزار قدرتمند برای کاهش ریسک، برنامه ریزی آینده و ابزاری برای یافتن مشکلات تبدیل می نمایند.
زمانی که قصد خرید یک محصول نرم افزاری را دارید همواره در مراحل خرید سوالات زیر را مطرح نمایید:

1. آیا این نرم افزار حسابداری، دارای افزونه های دیگری هم هست که در صورت لزوم به برنامه اضافه شود؟ به عنوان مثال نرم افزار چاپ چک
2. آیا شرکت ارائه دهنده دارای مشاوران فنی جهت امور مالی هست؟
3. نرم افزار حسابداری ارائه شده چگونه برخی کارها را به صورت خودکار انجام می دهد؟
4. آیا برای استفاده از نرم افزار نیاز به داشتن اطلاعات حسابداری است؟
5. آیا نرم افزار فقط با برخی سخت افزارهای خاص کار می کند یا محدودیتی ندارد؟ به عنوان مثال چاپگر
6. آیا امکان تعریف وظایف برای کاربران متفاوت در نرم افزار حسابداری وجود دارد؟
7. آیا نرم افزار حسابداری محدودیتی در انبارها، پروژه ها و... دارد یا خیر؟گروه نرم افزاری کاوش با تیم فروش و پشتیبانی قدرتمند توانایی پاسخگویی کامل در رابطه با خرید و استفاده از نرم افزارهای تولیدی این شرکت را برای شما مشتریان گرامی فراهم می نماید.

شماره تماس: 38409780-051

تلفن همراه شرکت: 09379599963

سامانه پیام کوتاه: 5000206008

وب سایت : http://www.kavoshfarda.com

ایمیل : crm@kavoshfarda.com


راه اندازي فروشگاه اينترنتي "وب سايت ايران حسابدار"


در فروشگاه اينترنتي ايران حسابدار شما مي توانيد انواع نرم افزار هاي حسابداري را به صورت بهينه سازي شده و نسخه سالم آن را دريافت و استفاده کنيد .

همچنين شما ميتوانيد از محصولات متنوعي ديگري که در اين فروشگاه موجود است ديدن کنيد .

اکنون با وارد شدن به فروشگاه و مشاهده محصولات شگفت زده شويد !!!


تاریخچه بانک مرکزی

بانک مرکزی یک نهاد پولی دولتی می باشد که اصلی ترین هدف بانک مرکزی اجرای سیاست های پولی می باشد که برای انجام این کار باید با دولت ارتباط تنگاتنگی داشته باشد . پس هدف بانک مرکزی ، حداکثر کردن سود یا رقابت برای جذب مشتری با بانک های تجاری نیست و فعالیت های بانک مرکزی شدیدا تحت کنترل دولت می باشد .

وظایف بانک مرکزی

۱- بانکداری دولت : درآمدهای دولت به حسابهای دولت نزد بانک مرکزی واریز شده و پرداخت های دولت نیز از محل این حساب ها صورت می گیرد . در صورت لزوم بانک مرکزی به دولت وام می دهد .

۲- انتشار سکه و اسکناس : منحصرا در اختیار بانک مرکزی است و به عنوان بدهی بانک مرکزی به دارنده آن قلمداد می شود .

۳- بانک بانکها : تمام بانک ها نزد بانک مرکزی حساب دارند و خدماتی که به مشتریان بانکهای تجاری ارائه می دهند بانک مرکزی نیز به بانک های تجاری ارائه می دهد .

۴- وام دهنده نهایی : همانگونه که مردم از بانک ها وام می گیرند بانکها نیز در مواقع کمبود نقدینگی و پول ، از بانک مرکزی وام می گیرند . پس بانک مرکزی وام دهنده نهایی به بانک های تجاری محسوب می شود .

 

جزییات بیشتر در ادامه مطلب .


 

5- مسؤلیت اجرای سیاست های پولی : مهمترین وظیفه بانک مرکزی اجرای سیاست های پولی در کشور است که هدف اصلی سیاست های پولی ، تثبیت قیمت و رسیدن به سطح اشتغال کامل است . مقامات پولی سیاست های پولی را به دو صورت می توانند اجرا کنند :

الف ) سیاست پولی انبساطی : اگر میزان قدرت خرید جامعه کمتر از سطح تولید اشتغال کامل باشد سیاست های پولی انبساطی از طریق افزایش اعتبار و وام باعث افزایش حجم پول و تقاضا می گردد . همچنین افزایش تقاضا باعث رشد قیمت ها می شود و رشد تولید و اشتغال با افزایش قیمت ها میسر می باشد .

ب ) سیاست پولی انقباضی : اگر رشدی در تقاضا باعث بروز تورم شود برای کاهش تقاضا ، بانک مرکزی با اجرای سیاست انقباضی پولی باعث کاهش حجم پول و اعتبار شده و همچنین کاهش قدرت خرید و تقاضای مردم می شود .

هدف هایی که بانک مرکزی از اجرای سیاست های پولی دنبال می کند عبارتند از :

۱) حفظ اشتغال کامل
2) تثبیت سطح عمومی قیمت ها و جلوگیری از بروز تورم
3) افزایش نرخ رشد اقتصادی به منظور بالا بردن استاندارد زندگی مردم
4) ثبات ارزش خارجی پول
5) تعادل تراز پرداخت های تجاری
6) سایر وظایف بانک مرکزی مانند مسؤلیت نگهداری حسابهای اقتصادی با دنیای خارج ، روابط پولی با سایر کشورها ، کنترل ارز ، رابطه با بانک های مرکزی کشورهای دیگر و نهادهای پولی بین المللی .

ابزارهای کنترل بانک مرکزی (سیاست پولی)

سه ابزار عمده برای کنترل میزان قدرت خرید و وضعیت ذخیره پولی بانک ها ، توسط بانک مرکزی مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از : عملیات بازار باز ، نرخ کنترل مجدد و نسبت ذخیره قانونی .

الف ) عملیات بازار باز : بازار باز همان بازار اوراق بهادار دولتی می باشد . هنگامی که بانک مرکزی برای خرید یا فروش اوراق بهادار دولتی وارد بازار باز می شود ، عملیات بانک مرکزی ، عملیات بازار باز گفته می شود . عملیات بازار باز اثر قابل ملاحظه ای بر ذخایر بانکها و نیز بر سپرده ها و عرضه پول می گذارد .

اگر حجم پول و تقاضا در جامعه در سطح پایینی قرار داشته باشد بانک مرکزی با خرید اوراق قرضه در بازار باز و پرداخت وجه نقد به مردم باعث افزایش حجم پول در جامعه شده و موجبات رشد تولید را فراهم می سازد. همچنین اگر حجم پول در جامعه زیاد باشد و باعث بروز تورم شود ، بانک مرکزی می تواند با فروش اوراق قرضه در بازار باز و جمع آوری پول در دست مردم ، باعث کاهش حجم پول و نرخ تورم شود .

خرید و فروش اوراق قرضه دولتی در بازار باز یک ابزار قابل انعطاف برای کنترل ذخایر بانکها نزد بانک مرکزی و مهمترین ابزار بانک مرکزی برای کنترل عرضه پول می باشد .

ب ) نرخ تنزیل مجدد : نرخ تنزیل مجدد ، نرخ بهره ای است که بانک مرکزی برای وامی که به بانک های تجاری می دهد ، از آنها دریافت می کند . اگر نرخ تنزیل مجدد بانک مرکزی کاهش یابد هزینه اخذ وام از بانک مرکزی کمتر می شود ، در نتیجه بانکها بیشتر وام می گیرند و بیشتر هم به مردم تسهیلات می دهند که باعث افزایش حجم پول می شود .

بر عکس اگر نرخ تنزیل مجدد افزایش یابد انگیزه وام گرفتن (بانکهای تجاری برای اخذ وام) از بانک مرکزی کمتر می شود . لذا بانکها کمتر می توانند به مردم وام و تسهیلات بدهند و حجم پول در جریان کمتر می شود.

ج ) نسبت ذخیره قانونی : درصدی از سپرده هاست که بانک های تجاری باید به منظور کاهش احتمال کمبود نقدینگی به شکل ذخیره نگهداری می کنند و مقدار نرخ ذخیره قانونی توسط بانک مرکزی اعلام می شود .


افزایش نرخ ذخیره قانونی باعث کاهش قدرت وام دهی بانکها می شود ، در نتیجه حجم پول کاهش یافته و قدرت خرید و تقاضای مردم از کالاها و خدمات نیز کاهش می یابد و باعث کاهش تولید ملی می شود و بر عکس کاهش نرخ ذخیره قانونی ، باعث افزایش حجم پول و رشد قدرت خرید (رشد تقاضا) و تولید ملی می گردد .

با توجه به مطالب فوق می توان نتیجه گیری کرد که :

- ابزارهای سیاست های پولی انبساطی عبارتند از : کاهش نرخ ذخیره قانونی ، کاهش نرخ تنزیل مجدد و خرید اوراق قرضه در بازار باز .
- ابزارهای سیاست پولی انقباضی عبارتند از : افزایش نرخ ذخیره قانونی ، افزایش نرخ تنزیل مجدد و فروش اوراق قرضه در بازار باز .
- هر چه نرخ ذخیره قانونی بزرگتر باشد ضریب افزایش سپرده کوچکتر بوده و قدرت خلق پول کاهش می یابد .


پایه پولی و ضریب افزایش پول

پولی که بانک مرکزی چاپ و منتشر می کند ، بخشی از آن در دست مردم و بخشی دیگر در اختیار بانکها می باشد که ذخایر بانکها را تشکیل می دهد به همین علت مجموع پولی را که بانک مرکزی چاپ و انتشار می کند را پول پایه یا پول پر قدرت می گویند .

ذخایر بانکی + سکه و اسکناس در دست مردم = پول پر قدرت

در عمل مردم تمام پول را در بانکها نگهداری نمی کنند و بخشی از آن را برای انجام معاملات و ... نزد خود نگهداری می کنند بنابراین بانکها حجم کمتری می توانند ایجاد سپرده و اعطای وام نمایند . در این حالت عرضه پول هم شامل سپرده های بانکی و هم شامل سکه و اسکناس در دست مردم می باشد .

سپرده های بانکی + سکه و اسکناس مردم = نقدینگی یا عرضه پول

نکته مهمی که حائز اهمیت است این است که عملا بانکها به منظور احتیاط علاوه بر نرخ ذخیره قانونی ، درصدی نیز به عنوان ذخیره احتیاطی نگهداری می کنند به همین خاطر بانکها کمتر می توانند سپرده بانکی و وام ایجاد کنند .

بانکها به دو دلیل کمتر سپرده بانکی خلق می کنند : یکی به خاطر اینکه مردم همه پول را به بانکهای تحاری واگذار نمی کنند و مقدار ذخایر بانکها کمتر است .

دیگری به خاطر اینکه بانکها ذخایر اضافی نگهداری می کنند . بنابراین ضریب افزایش پولی که در عمل ایجاد می شود کوچکتر است .

ضریب افزایش پولی در عمل پیچیده تر از رابطه ضریب افزایش سپرده است و در عمل کنترل آن نیز زمان بر است و در کوتاه مدت امکان بررسی و کنترل دقیق آن توسط بانک مرکزی وجود ندارد . در کوتاه مدت مثلا از 6 ماه تا یک سال ، مشکلات مربوط به عدم امکان تعیین دقیق ضریب افزایش پولی و میزان وام گیری بانکها از بانک مرکزی اهمیت کمتری پیدا می کند . بنابراین مقامات پولی می توانند با استفاده از عملیات بازار باز به متوسط نرخ رشد مطلوب عرضه پول در این دوره دست یابد .    

 

بخش نظرات اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان