بانک و بانکداری در ایران،تاریخچه بانک،تعریف بانک،بانک،ایران حسابدار

تبليغات در وب سايت ايران حسابدار

تعريف حسابداري
حسابداري علم ثبت و تفسير معاملات، صورتهاي مالي، دفاتر و اسناد و مدارك مثبته است به طوري كه افراد غيرمتخصص نيز بتوانند درك صحيح و واضحي از وضعيت مالي و مديريتي شركت، به دست آورند.

اسلايد شو


شرکت کاوش فردا
  تبليغات در وب سايت ايران حسابدار

راه اندازي فروشگاه اينترنتي "وب سايت ايران حسابدار"


در فروشگاه اينترنتي ايران حسابدار شما مي توانيد از مجموعه های آموزشی در خصوص حسابداری ،بورس، نرم افزار های حسابداری و ... که توسط وب سایت ایران حسابدار برای شما کاربران گرامی تهیه شده است ،دریافت کنید .

در این فروشگاه نرم افزار هاي حسابداري را به صورت بهينه سازي شده و سالم قرار داده ایم تا با خیالی راحت استفاده کنيد .

فروشگاه ایران حسابدار خود را در قبال خرید شما مسؤل میداند و همواره پاسخگوی سوالات شما خواهد بود .


براي ورود به فروشگاه کليک کنيد .
تنها راه ارتباطی با مدیریت سایت ،فقط از طریق فرم تماس با ما و یا ایمیل irhesabdar.ir@gmail.com میباشد.
لذا تقاضا داریم در صورت نیاز ، فقط از همین دو طریق با مدیریت در تماس باشید .

بانک و بانکداری در ایران

بانکداری در ایران از قرون وسطی تا اوایل قرن نوزدهم منحصر به فعالیت های صرافی بود . صرافی های بزرگ در ایران در مراکز تجاری عمده مانند : تبریز ، تهران ، اصفهان و . . . آن دوره وجود داشتند و به دلیل عدم وجود بانکهای دولتی و خارجی ، نقل و انقال وجوه در داخل یا در خارج توسط صرافان انجام می گرفت .
اولین بانکی که در ایران تأسیس شد شعبه یک بانک انگلیسی بود که مرکز آن در لندن بود . این بانک ، بانک جدید شرقی نامگذاری و اولین شعبه این بانک در سال 1266 در تهران ایجاد شد و بعد در شهرهای دیگر نیز شعبات این بانک دایر گردید . در سال 1269 هجری شمسی این بانک دارائیهای خود را به بانک شاهی که یک بانک انگلیسی بود واگذار کرد و بانک شاهی جانشین بانک جدید شرقی شد .

بانک شاهی ایران

در سال 1267 هـ ش رویتر انگلیسی بانک شاهی را در ایران تأسیس کرد . این بانک به موجب حق امتیازی بود که ناصرالدین شاه به رویتر برای مدت 60 سال فعالیت بانکی و انحصار انتشار اسکناس به او داده بود . مقر اصلی بانک در لندن و تابع مقررات انگلیس بود . بانک شاهی فعالیت خود را در در سال 1269 آغاز کرد و اولین اسکناس بانکی را در ایران منتشر نمود این بانک تا سال 1327 (پایان قرارداد 60 ساله) به ارائه خدمات بانکی مشغول بود و بعد تا سال 1331 نیز بدون مجوز تحت نام بانک انگلیس در ایران و خاورمیانه به کار خود ادامه می داد .

جزییات بیشتر در ادامه مطلب .

بانک استقراضی ایران

این بانک در سال 1270 هـ ش که توسط یکی از اتباع روسی امتیاز فعالیت 75 ساله از ناصرالدین شاه گرفته بود شروع به فعالیت کرد . این بانک فعالیت خود را اکثرا در شمال کشور ادامه داد ولی نتوانست سپرده قابل توجهی جمع آوری کند و در نهایت در سال 1313 در بانک کشاورزی ادغام شد .

بانک عثمانی

یک بانک انگلیسی بود که با سرمایه مشترک انگلیس و فرانسه در ترکیه امروزی تأسیس شد و در سال 1301 هـ ش در تهران و شهرهای غربی ایران شعبه هایی تأسیس نمود .

بانک ایران و روس

در سال 1303 از سوی اتحاد جماهیر شوروی سابق و به منظور تسهیل مبادلات بازرگانی در کشور تأسیس شد . مرکز قانونی آن در تهران بود و فعالیت های آن بر اساس قوانین بانکی ایران صورت می گرفت

بانک های ایرانی

فکر تأسیس یک بانک با سرمایه و مدیریت ایرانی اولین بار توسط حاج محمد حسین امین الضرب ، 10 سال قبل از تأسیس بانک شاهی به ناصرالدین شاه ارائه شد اما شاه موافقت نکرد .

اولین بانک ایرانی در سال 1305 هـ ش به نام بانک پهلوی قشون از محل بازنشستگی نظامیان به وجود آمد و بعد نام آن به بانک سپه تغییر کرد .

در سال 1305 هـ ش از محل صندوق بازنشستگی ، مؤسسه رهنی ایران تأسیس شد که تحت نظارت وزارت دارائی فعالیت می کرد و در مقابل اخذ وثیقه به افراد ، وام کم بهره می داد . این مؤسسه پس از تأسیس بانک ملی ایران جزئی از این بانک شد و در سال 1318 که بانک رهنی به وجود آمد به بانک کارگشایی تغییر نام داد .

بانک ملی ایران

قانون اجازه تأسیس این بانک در 04/02/1306 توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد . سرمایه اولیه بانک 15 میلیون تومان در نظر گرفته شد ولی در سال 1307 فعالیت خود را با دو میلیون تومان آغاز نموده و علاوه بر مسؤلیت نگهداری حساب های دولت ، حق انتشار پول نیز در سال 1311 به این بانک واگذار گردید . این بانک تا قبل از سال 1335 هـ ش کلیه وظایف بانک مرکزی را نیز بر عهده داشت . اما پس از تأسیس بانک مرکزی ، وظایف مربوط به کنترل و نظارت بانکها و انتشار اسکناس به بانک مرکزی واگذار گردید . بانک ملی ایران از همان ابتدای تأسیس ، شکل سهامی داشت .

ایجاد بانک های خصوصی در ایران

تا قبل از جنگ جهانی فعالیت های بانکی در دست بانک های ملی و سپه و بانک های خارجی بود و هیچ بانک خصوصی تأسیس نشده بود . اولین بانک خصوصی به نام بانک بازرگانی ایران در سال 1328 هـ ش تأسیس شد . علاوه بر آن بانک اقتصادی ایران نیز در سال 1338 هـ ش تأسیس شد ولی در سال 1341 منحل شد . در سال 1338 بانک ایران و غرب نیز تأسیس شد که در سال 1343 هـ ش به بانک اعتبارات تعاونی توزیع تغییر نام داد .
از سال 1351 تا سال 1357 ، 10 بانک دیگر نیز در ایران تأسیس شد و تعداد شعبات بانکها در سال 1357 به 8350 شعبه رسید .

 

بانک مرکزی ایران

در سال 1339 ، بانک مرکزی ایران با سرمایه 3600 میلیون ریال ، از محل تفاوت ارزیابی پشتوانه اسکناس تأسیس شد و فعالیت های نظارتی و غیر انتفاعی بانک ملی ایران مانند انتشار اسکناس ، بانکدای دولت و امور مربوط به سیاست های پولی کشور به این بانک واگذار گردید .

قوانین بانکداری ایران

اولین قانون بانکی ایران در سال 1343 هـ ش به تصویب کمیسون های مشترک مجلس شورای اسلامی و مجلس سنا رسید ولی در سال 1339 قانون دیگری که جامع تر از قانون اولیه بود به نام «قانون پولی و بانکی کشور» به تصویب مجلس رسید . همچنین در سال 1351 قانون جدید تصویب شد که فعلا نیز بعضی از بخش های آن در نظام بانکی کشور اجرا می گردد .

نظام بانکی بعد از انقلاب اسلامی

در خرداد 1358 شورای انقلاب ، لایحه «ملی شدن بانکها و مؤسسات ملی» را تصویب کرد و در این لایحه تعداد بانکها ، شرکتهای پس انداز و شرکت های سرمایه گذاری مشخص شد . در هفتم مهر ماه 1358 لایحه قانونی (اداره امور بانکها) به تصویب شورای انقلاب رسید که در این لایحه ارکان بانکها به شرح زیر مشخص شدند :

۱- مجمع عمومی بانکها : از 9 عنصر تشکیل می شود که دربین آنها وزیران امور اقتصادی ، بازرگانی ، کشاورزی ، صنایع و ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور حضور دارند . ریاست این مجمع به عهده وزیر امور اقتصادی و ادرائی و در غیاب آن بر عهده وزیر بازرگانی است .
2- شورای عالی بانکها : از 10 عنصر تشکیل شده بود که نمایندگان وزارتخانه های متفاوت در آن حضور داشتند و ریاست این شورا با رئیس کل بانک مرکزی می باشد .
3- هیئت مدیره هر بانک : تعداد اعضای هیئت مدیره بر اساس اساسنامه هر بانک مختلف است و مدیر عامل بالاترین مقام اجرائی و ادارای آن به شمار می رود .
4- مدیر عامل هر بانک
5- بازرسان قانونی هر بانک

ادغام بانکها : در ماده هفدهم لایحه قانونی اداره امور بانکها ، ادغام بانکها پیش بنی شده بود . با توجه به این ماده ، پس از ملی شدن بانکها ، به دلایل زیر مسئله ادغام بانکها مورد توجه آن قرار گرفت .

۱- بالا رفتن هزینه های پرسنلی و ادرای
۲- اتلاف منابع مالی و نیروی انسانی 
۳- افزایش نامعقول نرخ سود گروهی از بانکها
۴- کسر منابع مالی گروهی از بانکها
۵- بروز مشکلاتی در اجرای صحیح سیاست های پولی و اعتباری به علت تعداد واحد های اجرا کننده سیاست ها . 

بخش نظرات اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان