بورس،اوراق بهادار،عرضه،حسابدار،حسابرس،سهام،قوانین بورس،مجازات

اسلاید شو

جرايم و مجازات در بورس

فصل ششم-جرايم و مجازات ها
ماده 46 : اشخاص زير به حبس تعزيري از سه ماه تا يک سال يا به جزاي نقدي معادل دو تا پنج برابر سود به دست آمده يا زيان متحمل نشده يا هر دو مجازات محكوم خواهند شد:
1. هر شخصي كه اطلاعات نهاني مربوط به اوراق بهادار موضوع اين قانون را كه حسب وظيفه در اختيار وي قرارگرفته به نحوي از انحاء به ضرر ديگران يا به نفع خود يا به نفع اشخاصي كه از طرف آن ها به هرعنوان نمايندگي داشته باشد، قبل از انتشار عمومي، مورد استفاده قرار دهد و يا موجبات افشاء و انتشار آن ها را در غير موارد مقرر فراهم نمايد.
2. هر شخصي كه با استفاده از اطلاعات نهاني به معاملات اوراق بهادار مبادرت نمايد.
3. هر شخصي كه اقدامات وي نوعاً منجر به ايجاد ظاهري گمراه كننده از روند معاملات اوراق بهادار يا ايجاد قيمت هاي كاذب و يا اغواي اشخاص به انجام معاملات اوراق بهادار شود.
4. هر شخصي كه بدون رعايت مقررات اين قانون اقدام به انتشار آگهي يا اعلاميه پذيره نويسي به منظور عرضه عمومي اوراق بهادار نمايد.


تبصره 1: اشخاص زير به عنوان اشخاص داراي اطلاعات نهاني شركت شناخته مي شوند:
الف. مدیران شركت شامل اعضای هیئت مدیره، هیئت عامل، مدیرعامل و معاونان آنان.
ب. بازرسان، مشاوران، حسابداران، حسابرسان و وكلای شركت.
ج. سهامدارانی كه به تنهایی و یا به همراه افراد تحت تكفل خود، بیش از ده درصد سهام شركت را در اختیار دارند یا نمایندگان آنان .
د.مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره و مدیران ذی ربط یا نمایندگان شركت های مادر هلدینگ كه مالک حداقل ده درصد سهام یا دارای حداقل یک عضو در هیئت مدیره شركت سرمایه پذیر باشند.
ه. سایر اشخاصی كه با توجه به وظایف، اختیارات و یا موقعیت خود به اطلاعات نهانی دسترسی دارند .

تبصره 2: اشخاص موضوع تبصره یک این ماده موظف اند آن بخش از معاملات اوراق بهادار خود را كه مبتنی بر اطلاعات نهانی نباشد، ظرف پانزده روز پس از انجام معامله، به سازمان و بورس مربوط گزارش كنند.

ماده 47 : اشخاصی كه اطلاعات خلاف واقع یا مستندات جعلی را به سازمان و یا بورس ارائه نمایند و یا تصدیق كنند یا اطلاعات، اسناد و یا مدارک جعلی را در تهیه گزارش های موضوع این قانون مورد استفاده قرار دهند، حسب مورد به مجازات های مقرر در قانون مجازات اسلامی مصوب 6/3/1375 محكوم خواهند شد.

ماده 48 : كارگزار، كارگزار/معامله، بازارگردان، و مشاور سرمایه گذاری كه اسرار اشخاصی را كه برحسب وظیفه از آن ها مطلع شده یا در اختیار وی قرار دارد، بدون مجوز افشاء نماید، به مجازات های مقرر در ماده 648 قانون مجازات اسلامی مصوب 6/3/1375 محكوم خواهد شد.

ماده 49 : اشخاص زیر به حبس تعزیری از یک ماه تا شش ماه یا به جزای نقدی معادل یک تا سه برابر سود به دست آمده یا زیان متحمل نشده یا هر دو مجازات محكوم خواهند شد:

1. هر شخصی كه بدون رعایت مقررات این قانون تحت هرعنوان به فعالیت هایی از قبیل كارگزاری، كارگزار/معامله گر ی یا بازارگردانی كه مستلزم اخذ مجوز است مبادرت نماید یا خود را تحت هر یک از عناوین مزبور معرفی كند.

2. هر شخصی كه به موجب این قانون مكلف به ارائه تمام یا قسمتی از اطلاعات، اسناد و یا مدارک مهم به سازمان و یا بورس مربوط بوده و از انجام آن خودداری كند.

3. هر شخصی كه مسئول تهیه اسناد، مدارک، اطلاعات ،بیانیه ثبت یا اعلامیه پذیره و امثال آن ها جهت  ارائه به سازمان باشد و نیز هر شخصی كه مسؤولیت بررسی و اظهارنظر یا تهیه گزارش مالی، فنی یا اقتصادی یا هرگونه تصدیق مستندات و اطلاعات مذكور را برعهده دارد و در اجرای وظایف محوله از مقررات این قانون تخلف نماید.

4. هر شخصی كه عالماً و عامداً هرگونه اطلاعات، اسناد، مدارک یا گزارش های خلاف واقع مربوط به اوراق بهادار را به هر نحو مورد سوءاستفاده قرار دهد.

ماده 50: كارگزار، كارگزار/معامله گر ، یا بازارگردانی كه اوراق بهادار و وجوهی را كه برای انجام معامله به وی سپرده شده و وی موظف به نگاه داری آن در حساب های جداگانه است، برخلاف مقررات و به نفع خود یا دیگران مورد استفاده قرار دهد، به مجازات های مقرر در ماده674 قانون مجازات اسلامی مصوب 6/3/1375 محكوم خواهد شد.

ماده 51 : در صورت ارتكاب تخلفات مندرج در این قانون توسط اشخاص حقوقی، مجازات های پیش بینی شده بر حسب مورد درباره آن دسته از اشخاص حقیقی اعمال می شود كه از طرف اشخاص حقوقی یادشده، مسئولیت تصمیم گیری را بر عهده داشته اند.

ماده 52 : سازمان مكلف است مستندات و مدارک مربوط به جرائم موضوع این قانون را گردآوری كرده و به مراجع قضایی ذی صلاح اعلام نموده و حسب مورد موضوع را به عنوان شاكی پیگیری نماید. چنانچه در اثر جرائم مذكور ضرر و زیانی متوجه سایر اشخاص شده باشد، زیان دیده می تواند برای جبران آن به مراجع قانونی مراجعه نموده و طبق مقررات، دادخواست ضرر و زیان تسلیم نماید.


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,ديدگاه ها براي اين مطلب :


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی