قانون کار جمهوري اسلامی ایران-فصل هشتم

تبلیغات در وب سایت ایران حسابدار

تعریف حسابداری
حسابداری علم ثبت و تفسیر معاملات، صورتهای مالی، دفاتر و اسناد و مدارك مثبته است به طوری كه افراد غیرمتخصص نیز بتوانند درك صحیح و واضحی از وضعیت مالی و مدیریتی شركت، به دست آورند.

اسلاید شو


شرکت کاوش فردا
  تبلیغات در وب سایت ایران حسابدار


تنها با یک کلیک بر روی بنر زیر حامی ما باشید .

قانون کار جمهوري اسلامی ایران-فصل هشتم

فصل هشتم-خدمات رفاهی کارگران
ماده 147 : دولت مکلف است خدمات بهداشتی و درمانی را براي کارگران و کشاورزان مشمول این قانون و خانواده آنها فراهم سازد.
ماده 148 : کارفرمایان کارگاه هاي مشمول این قانون مکلفند براساس قانون تامین اجتماعی، نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد خود اقدام نمایند.
ماده 149 : کارفرمایان مکلفند با تعاونی هاي مسکن و درصورت عدم وجود این تعاونی ها مستقیما با کارگران فاقد مسکن جهت تامین خانه هاي شخصی مناسب همکاري لازم را بنمایند و همچنین کارفرمایان کارگاههاي بزرگ ملکف به احداث خانه هاي سازمانی در جوار کارگاه و یا محل مناسب دیگر میباشند.
تبصره 1 : دولت موظف است با استفاده از تسهیلات بانکی و امکانات وزارت مسکن و شهرسازي، شهرداری ها و سایر دستگاههاي ذیربط همکاري لازم را بنماید.جزییات بیشتر در ادامه مطلب .

تبصره 2 : نحوه ومیزان همکاري و مشارکت کارگران، کارفرمایان و دستگاههاي دولتی و نوع کارگاههاي بزرگ مشمول این ماده طبق آئین نامه اي خواهد بود که توسط وزارتین کار و امور اجتماعی و مسکن وشهرسازي تهیه و به تصوب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 150 : کلیه کارفرمایان مشمول این قانون مکلفند، در کارگاه، محل مناسب براي اداي فریضه نماز ایجاد نمایند و نیز در ایام ماه مبارك رمضان براي تنظیم شعائر مذهبی و رعایت حال روزه داران، باید شرایط و ساعات کار را با همکاري انجمن اسلامی و شوراي اسلامی کار و یا سایر نمایندگان قانونی کارگران طوري تنظیم نمایند که اوقات کار مانع فریضه روزه نباشد همچنین مدتی از اوقات کار را براي اداي فریضه نماز و صرف افطار یا سحري، اختصاص دهند.
ماده 151 : در کارگاه هائی که براي مدت محدود به منظور انجام کاري معین (راه سازي و مانند آن ) دور از مناطق مسکونی ایجاد میشوند، کارفرمایان موظفند سه وعده غذاي مناسب و ارزان قیمت (صبحانه، نهار و شام) براي کارگران خود فراهم نمایند، که حداقل یک وعده آن براي غذاي گرم باشد. در این قبیل کارگاهها به اقتضاي فصل، محل و مدت کار، باید خوابگاه مناسب نیز براي کارگران ایجاد شود.
ماده 152 : درصورت دوري از کارگاه و عدم تکافوي وسیله نقلیه عمومی، صاحب کار باید براي رفت و برگشت کارکنان خود وسیله نقلیه مناسب در اختیار آنان قرار دهد.
ماده 153 : کارفرمایان مکلفند براي ایجاد و اداره امور شرکتهاي تعاونی کارگران کارگاه خود، تسهیلات لازم را ازقبیل محل، وسائل کار و امثال اینها فراهم نمایند.
تبصره 1 : دستورالعملهاي مربوط به نحوه اجراي این ماده با پیشنهاد شورایعالی کار به تصویب وزیر کار و امور اجتماعی خواهد رسید.
ماده 154 : کلیه کارفرمایان موظفند با مشارکت وزارت کار و امور اجتماعی و سازمان تربیت بدنی کشور، محل مناسب براي استفاده کارگران در رشته هاي مختلف ورزش ایجاد نمایند.
تبصره 1 : آئین نامه نحوه ایجاد و ضوابط مربوط به آن و همچنین مدت شرکت کارگران در مسابقات قهرمانی ورزشی یا هنري و ساعات متعارف تمرین، توسط وزارت کار و امور اجتماعی و سازمان تربیت بدنی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 155 : کلیه کارگاهها موظفند برحسب اعلام وزارت کار و امور اجتماعی و با نظارت این وزارت و سازمانهاي مسئول در امر سوادآموزي بزرگسالان، به ایجاد کلاسهاي سواد آموزي بپردازند. ضوابط نحوه اجراي این تکلیف، چگونگی تشکیل کلاس، شرکت کارگران در کلاس، انتخاب آموزشیاران و سایر موارد آن مشترکا توسط وزارت کار و امور اجتماعی و نهضت سوادآموزي تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
تبصره 1 : شرط ورود کارگران به دوره هاي مراکز کارآموزي، حداقل داشتن گواهینامه نهضت سوادآموزي یا معادل آن است.
ماده 156 : دستوراالعمل هاي مربوط به تاسیسات کارگاه از نظر بهداشت محیط کار مانند غذاخوري، حمام و دستشوئی برابر آئین نامه اي خواهد بود که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصویب و به مرحله اجراء در خواهد آمد.

بخش نظرات این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان

تماس با ما