مقررات،معامله،كارگزار،بازار،بورس،اوراق بهادار،سهام،سازمان بورس

اسلاید شو

مقررات متفرقه در بورس

فصل هفتم: مقررات متفرقه
ماده 53 : كارگزاران ، كارگزاران/معامله گران، بازارگردانان و سایر فعالان بازار اوراق بهادار مكلفند ظرف شش ماه از تشكیل سازمان نسبت به ایجاد كانون خود، پس از تصویب اساسنامه آن اقدام كنند.

ماده 54 : هیچ سهامدار حقیقی یا حقوقی، نمی تواند بیش از دو و نیم درصد 5/2 % از سهام بورس را به طور مستقیم یا غیرمستقیم در مالكیت داشته باشد.

ماده 55 : هیچ سهامدار حقیقی یا حقوقی نمی تواند بیش از پنج درصد 5% از سهام شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه را به طور مستقیم یا غیرمستقیم در مالكیت داشته باشد.

ماده 56 : پس از تشكیل سازمان،" كلیه سوابق، اسناد و مدارک شورای بورس موضوع قانون تأسیس بورس اوراق بهادار تهران، مصوب 1345 ، به سازمان منتقل می شود.

ماده 57 : اموال و دارایی های سازمان كارگزاران بورس های موجود اعم از منقول و غیرمنقول، وجوه نقد، سپرده های بانكی و اوراق بهادار، حقوق و تعهدات و سایر دارایی ها پس از كسر بدهی ها و هم چنین وجوه ذخیره گسترش "بورس،" در كمیته ای مركب از رئیس "سازمان،" نماینده منتخب كارگزاران "بورس" مربوط و نماینده "شورا" احصا و حسب ضرورت و نیاز بین شركت سهامی "بورس" مربوط و "سازمان" به ترتیب به عنوان سرمایه و منابع مالی در اختیار تسهیم می شود. تصمیمات این كمیته پس از تصویب وزیر امور اقتصاد و دارایی لازم الاجرا می باشد.

تبصره: سوابق كاركنان "سازمان كارگزاران" هر "بورس،" به موجب مقررات قانون كار بازخرید می گردد.
ماده 58 : دولت اقدامات لازم براي فعال كردن بورس هاي كالايي و تطبيق آن با اين قانون و ارائه راه كارهاي قانوني موردنياز را به عمل خواهد آورد.

ماده 59 : اين قانون چهارماه پس از تصويب به طور كامل لازم الاجرا است و هيئت وزيران و ساير مراجع مذكور در اين قانون، موظف اند به نحوي اقدام نمايند كه مقررات اجرايي و سازماني و تشكيلات مناسب اجرايي اين قانون، ظرف اين مدت استقرار يافته و به تصويب رسيده باشد.

ماده 60 : پس از انقضاي مهلت هاي مقرر در اين قانون، قانون تأسيس بورس اوراق بهادار مصوب 27/2/1345 و كليه قوانين و مقرراتي كه مغاير با اين قانون است، لغو مي شود.

قانون فوق مشتمل بر شصت ماده و بيست و نه تبصره در جلسه علني روز سه شنبه مورخ آول آذرماه يكهزار و سيصد و هشتاد و چهار مجلس شوراي اسلامي تصويب و در تاريخ 2/9/1384 به تأييد شوراي نگهبان رسيد.


برچسب ها : , , , , , , , , , , ,ديدگاه ها براي اين مطلب :


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی