اوراق،بورس،قیمت،عرضه اولیه،سهم،سود،بازار،سهام،مالیات،حسابداری

اسلاید شو

ویژگی های اوراق مشاركت و ناشر

ویژگی های اوراق مشاركت و ناشر
ماده 4: شركت های پذیرفته شده دربورس طبق مقررات این آیین نامه و به منظور تأمین قسمتی از منابع مالی موردنیاز «طرح های نوسازی و توسعه شركت» مجاز به انتشار «اوراق مشاركت» و عرضه آن از طریق بورس هستند.
تبصره : ناشر اوراق می تواند اوراق مشاركت را برای یک یا چند طرح نوسازی و توسعه منتشر كند.
ماده 5: دارندگان اوراق مشاركت به نسبت قیمت اسمی و در طی مدت زمان مشاركت در مجموعه منافع حاصل از اجرای طرح های مربوط سهیم خواهند بود.ماده 6:
هر ورقه مشاركت نشان دهنده قدرالسهم دارنده آن در موضوع مشاركت است. با عرضه اوراق مشاركت رابطه وكیل و موكل بین ناشر و خرید اوراق برقرار می شود .ناشر با اجازه امین به وكالت از طرف خریداران اوراق می تواند نسبت به مصرف وجوه حاصل از فروش اوراق جهت اجرای طرح و خرید و فروش هرگونه كالا، خدمت و دارایی مربوط به طرح اقدام نماید. انتقال اوراق به مالكان جدید، به اختیار تفویضی تحت عنوان وكالت خدشه وارد نمی كند و این رابطه تا سررسید اوراق بین ناشر و دارندگان اوراق نافذ و معتبر است.

ماده 7: عرضه اولیه و دادوستد ثانویه اوراق مشاركت فقط از طریق بورس امكان پذیر است. این اوراق بدون تضمین دولت و بانک مركزی جمهوری اسلامی ایران انتشار می یابند.

ماده 8: سهم الشركه ناشر در طرح باید به تشخیص هیئت پذیرش معین شود و حداقل 50 % كل سرمایه گذاری ریالی پروژه باشد.

ماده 9: ارزش اوراق مشاركت قابل انتشار برای شركت های پذیرفته شده در بورس به تشخیص هیئت پذیرش و حداكثر تا 70 % ارزش ویژه هر شركت مجاز است.

ماده 10 : میزان اوراق مشاركت قابل انتشار موضوع ماده (17) قانون در هر سال، در ابتدای هر سال توسط شورای پول و اعتبار تعیین و به بورس اعلام می گردد.

ماده 11 : تاریخ، مراحل انتشار، ارزش اسمی، نرخ سود علی الحساب و سایرشرایط انتشار اوراق مشاركت به پیشنهاد ناشر و با موافقت بورس و با حفظ شرایط رقابتی بازار سرمایه، تعیین می شود
.
ماده 12 : مصرف وجوه حاصل از واگذاری اوراق مشاركت  در غیر اجرای طرح های مربوط جایز نیست.

ماده 13 : ناشر می تواند اوراق مشاركت قابل تبدیل به سهام همان شركت را منتشر كند. نحوه تبدیل ورقه مشاركت به سهام در امیدنامه مشخص خواهد شد. درصورت انتشار اوراق مشاركت قابل تبدیل به سهام ناشر موظف است ترتیبی اتخاذ كند كه به میزان اوراق مشاركت قابل تبدیل،اختیار افزایش سرمایه و تبدیل، در دسترس باشد.

تبصره: مابه التفاوت سود قطعی و سود علی الحساب نیز می تواند قابل تبدیل به سهام باشد.

ماده 14 : هزینه های انتشار اوراق مشاركت و سود های پرداختی به سرمایه گذاران ،جزء هزینه های قابل قبول حساب مالیاتی برای ناشر است .

ویژگی های ناشر
ماده 15 : انتشار اوراق مشاركت منوط به آن است كه حداقل دو سال از تاریخ پذیرش شركت در بورس گذشته باشد.

ماده 16 : شركت باید حداقل در دو دوره مالی پیش از تقاضای انتشار اوراق مشاركت سودآور بوده و به تشخیص بورس امكان سودآوری آن در آینده وجود داشته باشد و زیان انباشته نداشته باشد. ماده (32) درصورت فروش اوراق مشاركت منتشر شده از طریق بورس در مدت مقرر و یا با دو بار تمدید مهلت عرضه كه در مجموع حداكثر به مدت 20 روز كاری است، مجوز برداشت وجوه جمع آوری شده توسط ناشر از سوی امین صادر خواهد شد.

ماده 17 : صورت های مالی شركت طی دو دوره مالی پیش از تقاضای انتشار اوراق مشاركت باید به تصویب مجمع عمومی آن شركت رسیده باشد و سوابق گزارش دهی و شفافیت حساب های شركت به تأیید بورس برسد.


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,ديدگاه ها براي اين مطلب :


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی