close
تبلیغات در اینترنت
تعریف علم اقتصاد،علم اقتصاد چیست،راهکارهای اقتصادی،حسابدار،اقتصادگراا

تعریف علم اقتصاد،علم اقتصاد چیست،راهکارهای اقتصادی،حسابدار،اقتصادگراا

اسلایدر


پیغام مدیر
حسابداری علم ثبت و تفسیر معاملات، صورتهای مالی، دفاتر و اسناد و مدارك مثبته است به طوری كه افراد غیرمتخصص نیز بتوانند درك صحیح و واضحی از وضعیت مالی و مدیریتی شركت، به دست آورند.

چرا علم اقتصاد را یاد می گیریم ؟

تعریفی کوتاه از علم اقتصاد

در سراسر دنیا روزانه هزاران نوع کالا تولید و مصرف می شود ؛ کالاها و خدمات بین محله ها ، شهرها و کشور ها داد و ستد می شوند . در بعضی از کشورها ، قیمت ها با نرخ کمی در حال افزایش است ، در حالی که در بخش دیگری از دنیا قیمت ها با شتاب افزایش می یابند ، بعضی از کشورها غنی هستند ، بعضی فقیر. چرا چنین است که کشورهایی فقیر هستند و کشورهایی غنی . به هر حال در هر لحظه از زمان هم کشورهای غنی و هم کشورهای فقیر با محدودیت هایی از نظر تولید و مصرف روبه رو هستند .

موضوع علم اقتصاد ، مطالعه روش انتخاب و استفاده انسان و جامعه از منابعی است که طبیعت و نسل های گذشته در اختیار او قرار داده است . سایر تعاریف اقتصاد به شرح زیر است :

1.       اقتصاد علمی است که ماهیت و علل ثروت ملل را مطالعه می کند .

2.       اقتصاد علمی است که موضوع آن مطالعه و بررسی نحوه تصمیم گیری جوامع راجع به این که چه چیزی تولید شود ، چگونه تولید شود و چگونه توزیع شود.

3.       اقتصاد علمی است که چگونگی تخصیص منابع کمیاب بین نیازهای نامحدود انسان را بررسی می کند.

 

              

جزییات بیشتر در ادامه مطلب .

چرا اقتصاد را یاد می گیریم

احتمالا عمده ترین دلیل مطالعه علم اقتصاد ، فراگیری یک روش خاص از تفکر است .شاید بهترین راه برای این علم پرداختن به مفاهیم سه گانه ، هزینه فرصت ، نهایی گرایی و بازارهای کارآمد است . آموزش و فراگیری شیوه تفکر اقتصادی نه تنها در فعالیت های اقتصادی ، بلکه در موضوع هایی نیز که ارتباط به مسائل اقتصادی ندارند ، راه گشا می باشد .

هزینه فرصت : آن چه که در یک اقتصاد می گذرد نتیجه هزاران تصمیم فردی است . خانوارها باید در مورد نحوه تقسیم درآمد خود بین کالاها و خدمات موجود در بازار تصمیم بگیرند . افراد می باید بین کار کردن و کار نکردن ، پس انداز نمودن یا قرض کردن ، رفتن به دبیرستان و دانشگاه یا شروع به کسب درآمد ، یکی را انتخاب نمایند . بنگاه ها تصمیم می گیرند که چه تولید کنند ، چه قدر تولید کنند ، چه قیمتی را برای فروش کالای خود در نظر بگیرند . در علم اقتصاد تصمیم گیری افراد در موضوعات فوق مورد بررسی قرار می گیرد .

در تمامی تصمیمات اقتصادی بده ـ بستان ملاحظه می شود ، به این ترتیب که هر تصمیم و انتخابی فایده هایی را به همراه دارد و علاوه بر این اتخاذ تصمیم مستلزم صرف هزینه و چشم پوشی از منابعی است که می توانستیم با تصمیمات دیگر به دست آوریم . هزینه فرصت هر تصمیم (انتخاب) برابر با بالاترین فایده ای است که به دلیل عدم اتخاذ سایر تصمیم ها از دست می رود .

مفهوم هزینه فرصت با تمامی تصمیم ها و انتخاب های افراد ، بنگاه ها ، خانوارها و کل جامعه مرتبط می باشد . مثلاّّ هزینه فرصت رفتن به سینما ، فایده از دست رفته کاری است که در صورت نرفتن به سینما انجام می دادیم . هزینه فرصت خریدن یک پیراهن فایده کالا یا خدمتی است که می توانستیم به جای پیراهن خریداری نماییم . اگر به جای کار کردن تصمیم به استراحت بگیرید ، هزینه فرصت این تصمیم و انتخاب شما (استراحت) درآمد یک روز کار است که از دست می رود .

محدود بودن منابع در مقابل خواسته های بیشمار علت اصلی مطرح شدن هزینه فرصت است . مثلاّّ زمان را در نظر بگیرید ، شبانه روز 24 ساعت است و ما می باید برنامه های فعالیت اقتصادی ، استراحت ، استفاده از اوقات فراغت خود را با توجه به این محدودیت تنظیم نماییم .

نهایی گرایی : مفهوم مهم دیگری که در تحلیل های اقتصادی مورد استفاده فراوان قرار می گیرد «نهایی گرایی» است . به یک مثال توجه کنید . اگر پدر و مادر شما در شیراز باشند و محل کار شما در تهران باشد و یک مأموریت اداری به شما محول شود که مقصد آن اصفهان باشد ، هزینه دیدار از خانواده برای شما فقط هزینه مسافرت از اصفهان به شیراز خواهد بود .

به عنوان مثال هزینه کتاب را در نظر بگیرید . فرض کنید هزار نسخه از کتاب چاپ شده و هزینه کل تهیه و چاپ کتاب شامل هزینه تألیف ، ویرایش ، کاغذ ، حروف چینی ، زینک ، فیلم و چاپ ، یک میلیون (000،000،1) ريال و هزینه متوسط هر نسخه از کتاب هزار (000،1) ریال باشد . هر چند اطلاع از هزینه متوسط لازم و مهم است اما مواردی است که ناشر نیاز به کسب اطلاعات دیگری نیز دارد . اگر ناشر تصمیم به انتشار چاپ دوم کتاب به تعداد هزار (000،1) نسخه دیگر بگیرد ، هزینه تألیف ، ویرایش ، حروف چینی و زینک و فیلم مطرح نخواهد بود و تنها هزینه های کاغذ و چاپ موضوعیت دارد . در اینجا فقط هزینه اضافی چاپ مجدد کتاب یا هزینه نهایی تولید کتاب اهمیت دارد .

بازارهای کارآمد : فرض کنید از بزرگراه کرج به تهران عبور می کنید ، در انتهای بزرگراه قبل از ورود به تهران در محل دریافت عوارض ،شش باجه وجود دارد به ترتیبی که سه خط بزرگراه به این باجه ها ختم می شوند . اتومبیل هایی که به باجه ها نزدیک می شوند ، به دنبال کوتاه ترین صف می باشند ، هرگاه یک باجه صف کوتاهی داشته باشد با هجوم اتومبیل ها به سمت آن باجه ، صف منتهی به آن به اندازه صف سایر باجه ها خواهد شد ، به ترتیبی که زمان متوسط انتظار در تمامی باجه ها یکسان خواهد شد .

گاه اقتصاددانان صحبت از «فرصت سود» می کنند ، در مثال بالا وجود یک صف اتومبیل کوتاه تر از دیگر صفوف ، چنین فرصت سودی را برای افراد به وجود می آورد . نظر کلی اقتصاددانان بر این است که فرصت های سودآور کم هستند ، زیرا مانند مثال فوق ، همیشه عده ای راننده در جستجوی صف کوتاه هستند و بعید است که صفی برای مدت قابل توجهی بسیار کوتاه تر از سایر صف ها بماند .

بازار ارزهای خارجی را در نظر بگیرید که درآن ريال ، دلار ، یورو و ... با یکدیگر مبادله می شوند . فرض کنید صراف ها در این بازار با دریافت 9000 هزار ريال حاضر به فروش یک دلار باشند و علاوه بر این هر دلار را به قیمت 8500 ريال خریداری می کنند . حال اگر صرافی پیدا شود که هر دلار را به قیمت 7000 ريال بفروشد در این صورت فرصت سودآوری برای سوداگران فراهم می شود . افراد با خرید هر دلار از صراف اخیر به قمیت 7000 ريال و فورش آن به قیمت 8500 ريال به سایر صراف ها معادل 1500 ريال سود کسب می کنند . وجود چنین فرصت سودآوری موجب می شود که سایر سوداگران به این صراف برای خرید دلار مراجعه کنند و این امر موجب فروش تمامی دلارهای وی می شود . این صراف برای پاسخ به متقاضیان دلار می باید برای تهیه دلار ، به عنوان متقاضی به بازار مراجعه کند . وی متوجه می شود که در بازار ارز هر دلار به قیمت 9000 هزار ريال به فروش می رسد و بنابراین وی مجبور به فروش دلار به قیمتی معادل 9000 هزار ريال می شود و در نتیجه فرصت سودآوری برای سوداگران پایان می پذیرد .

در بحث فوق درصدد روشن کردن این مسئله هستیم که فرصت سودآوری همواره در بازار ها برقرار نمی باشد و در صورتی که در یک زمان معین چنین فرصتی در یک بازار فراهم شود خیلی سریع از بین خواهد رفت . فرصت کسب سود معمولاّّ نصیب کسی می شود که سریع تر به بازار وارد شده و اقدام میکند .    

بخش نظرات این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
طراحی سایت
شرکت طراحی سایت
آموزش ویدیویی اکسل
آموزش نمایش داده ها در اکسل
آموزش فرمول نویسی در اکسل
آموزش ابزار های کاربردی در اکسل
آموزش نرم افزار SPSS
آموزش برنامه نویسی R
آموزش Minitab
آموزش AMOS
آموزش محاسبات آماری در اکسل
ICDL آموزش
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان

تماس با ما