close
تبلیغات در اینترنت
قانون کار جمهوري اسلامی ایران-فصل هشتم

قانون کار جمهوري اسلامی ایران-فصل هشتم

اسلایدر


پیغام مدیر
حسابداری علم ثبت و تفسیر معاملات، صورتهای مالی، دفاتر و اسناد و مدارك مثبته است به طوری كه افراد غیرمتخصص نیز بتوانند درك صحیح و واضحی از وضعیت مالی و مدیریتی شركت، به دست آورند.

قانون کار جمهوري اسلامی ایران-فصل هشتم

فصل هشتم-خدمات رفاهی کارگران
ماده 147 : دولت مکلف است خدمات بهداشتی و درمانی را براي کارگران و کشاورزان مشمول این قانون و خانواده آنها فراهم سازد.
ماده 148 : کارفرمایان کارگاه هاي مشمول این قانون مکلفند براساس قانون تامین اجتماعی، نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد خود اقدام نمایند.
ماده 149 : کارفرمایان مکلفند با تعاونی هاي مسکن و درصورت عدم وجود این تعاونی ها مستقیما با کارگران فاقد مسکن جهت تامین خانه هاي شخصی مناسب همکاري لازم را بنمایند و همچنین کارفرمایان کارگاههاي بزرگ ملکف به احداث خانه هاي سازمانی در جوار کارگاه و یا محل مناسب دیگر میباشند.
تبصره 1 : دولت موظف است با استفاده از تسهیلات بانکی و امکانات وزارت مسکن و شهرسازي، شهرداری ها و سایر دستگاههاي ذیربط همکاري لازم را بنماید.

تبصره 2 : نحوه ومیزان همکاري و مشارکت کارگران، کارفرمایان و دستگاههاي دولتی و نوع کارگاههاي بزرگ مشمول این ماده طبق آئین نامه اي خواهد بود که توسط وزارتین کار و امور اجتماعی و مسکن وشهرسازي تهیه و به تصوب هیات وزیران خواهد رسید.
ماده 150 : کلیه کارفرمایان مشمول این قانون مکلفند، در کارگاه، محل مناسب براي اداي فریضه نماز ایجاد نمایند و نیز در ایام ماه مبارك رمضان براي تنظیم شعائر مذهبی و رعایت حال روزه داران، باید شرایط و ساعات کار را با همکاري انجمن اسلامی و شوراي اسلامی کار و یا سایر نمایندگان قانونی کارگران طوري تنظیم نمایند که اوقات کار مانع فریضه روزه نباشد همچنین مدتی از اوقات کار را براي اداي فریضه نماز و صرف افطار یا سحري، اختصاص دهند.
ماده 151 : در کارگاه هائی که براي مدت محدود به منظور انجام کاري معین (راه سازي و مانند آن ) دور از مناطق مسکونی ایجاد میشوند، کارفرمایان موظفند سه وعده غذاي مناسب و ارزان قیمت (صبحانه، نهار و شام) براي کارگران خود فراهم نمایند، که حداقل یک وعده آن براي غذاي گرم باشد. در این قبیل کارگاهها به اقتضاي فصل، محل و مدت کار، باید خوابگاه مناسب نیز براي کارگران ایجاد شود.
ماده 152 : درصورت دوري از کارگاه و عدم تکافوي وسیله نقلیه عمومی، صاحب کار باید براي رفت و برگشت کارکنان خود وسیله نقلیه مناسب در اختیار آنان قرار دهد.
ماده 153 : کارفرمایان مکلفند براي ایجاد و اداره امور شرکتهاي تعاونی کارگران کارگاه خود، تسهیلات لازم را ازقبیل محل، وسائل کار و امثال اینها فراهم نمایند.
تبصره 1 : دستورالعملهاي مربوط به نحوه اجراي این ماده با پیشنهاد شورایعالی کار به تصویب وزیر کار و امور اجتماعی خواهد رسید.
ماده 154 : کلیه کارفرمایان موظفند با مشارکت وزارت کار و امور اجتماعی و سازمان تربیت بدنی کشور، محل مناسب براي استفاده کارگران در رشته هاي مختلف ورزش ایجاد نمایند.
تبصره 1 : آئین نامه نحوه ایجاد و ضوابط مربوط به آن و همچنین مدت شرکت کارگران در مسابقات قهرمانی ورزشی یا هنري و ساعات متعارف تمرین، توسط وزارت کار و امور اجتماعی و سازمان تربیت بدنی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده 155 : کلیه کارگاهها موظفند برحسب اعلام وزارت کار و امور اجتماعی و با نظارت این وزارت و سازمانهاي مسئول در امر سوادآموزي بزرگسالان، به ایجاد کلاسهاي سواد آموزي بپردازند. ضوابط نحوه اجراي این تکلیف، چگونگی تشکیل کلاس، شرکت کارگران در کلاس، انتخاب آموزشیاران و سایر موارد آن مشترکا توسط وزارت کار و امور اجتماعی و نهضت سوادآموزي تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
تبصره 1 : شرط ورود کارگران به دوره هاي مراکز کارآموزي، حداقل داشتن گواهینامه نهضت سوادآموزي یا معادل آن است.
ماده 156 : دستوراالعمل هاي مربوط به تاسیسات کارگاه از نظر بهداشت محیط کار مانند غذاخوري، حمام و دستشوئی برابر آئین نامه اي خواهد بود که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصویب و به مرحله اجراء در خواهد آمد.

بخش نظرات این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
طراحی سایت
شرکت طراحی سایت
آموزش ویدیویی اکسل
آموزش نمایش داده ها در اکسل
آموزش فرمول نویسی در اکسل
آموزش ابزار های کاربردی در اکسل
آموزش نرم افزار SPSS
آموزش برنامه نویسی R
آموزش Minitab
آموزش AMOS
آموزش محاسبات آماری در اکسل
ICDL آموزش
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان
تبليغات شما
فقط ماهانه 5 هزار تومان

تماس با ما